نوشتن پروپوزال- پروپوزال نویسی

نوشتن پروپوزال در نگاه اول شاید امری ساده به نظر برسد، ولی در واقعیت این چنین نیست. یکی از مهم ترین اصول نوشتن پروپوزال، انتخاب یک موضوع جدید، متناسب با رشته، منعطف و متناسب با علایق خود می باشد. تمامی این موارد در کنار هم میتواند یک پروپزوال خوب را برای شما دربر داشته باشد که منجر به تولید یک پایان نامه خوب خواهد شد. این نکته بسیار مهم را باید در نظر گرفت که در نوشتن یک پروپوزال خوب، آینده نگری هم باید بررسی شود چراکه یک دانشجو قرار است از روی این پروپوزال پایان نامه، مقاله معتبر و خوب استخراج کند. بنابراین میتوان نتیجه گرفت که برآیند یک پایان نامه خوب، پروپوزال خوب می باشد و اگر در نوشتن پروپوزال دچار اشتباه شویم، ممکن است در ادامه راه با مشکلات بزرگی مواجه شویم. اشباهات رایج در نوشتن پروپوزال عبارتند از:
1- نداشتن دانش کافی از موضوع که یکی از دلایل اصلی آن، مطالعه ناکافی می باشد.
2- نامرتبط بودن پروپوزال با رشته، علاقه و واحدهای درسی گذرانده شده توسط دانشجو.
3- مساله تحقیق یا بیان مساله ضعیف تشریح شود.
4- استعلام نگرفتن در ابتدای امر از تکراری نبودن موضوع، بسیاری از دانشجویان پس از اینکه پروپوزال خود را تکمیل میکنند و میخواهند دفاع کنند، تصمیم به استعلام از  از پایگاه داده هایی نظیر ایران داک، سامانه جامع دانشگاه سیکا و ….میگیرند که این امر میتواند برای آن ها گران تمام شود، از این رو توصیه می شود پس از انتخاب موضوع و مشخص شدن حیطه کاری، استعلام از عدم تکرای بودن موضوع گرفته شود.
5- نداشتن چشم انداز مناسب از پژوهش، اینکه دقیقا مشکل چه چیز می باشد و ما در آینده قراره این مشکل را چطوری حل کنیم؟ به چه شکلی؟
6-تصورات و فرضیات نادرست و غیرمنطقی.
7- اغلب دانشجویان به دنبال تحقیقاتی هستند که منابع در دسترس، راحت و فراوانی داشته باشد، از این رو برای اینکه خودشان به عنوان اولین نفری باشند که در یک موضوع وارد شده اند، اعتماد به نفس کافی ندارند.

نوشتن پروپوزال- پروپوزال نویسی


8- استفاده از مراجع نامعتبر(مثلا مراجع کنفرانسی یا غیر ISI) یا استفاده از مراجعی که مقالاتی کمی به آن ها ارجاع داده اند.
9- ارجاع به منابعی که هنوز نهایی نشده اند و در دست ویرایش می باشند. بسیاری از مقالات ممکن است با عناوینی از قبیل”Content may change prior to final publication.”که در بالای عنوان آنها نوشته شده، منتشر شده باشند که اصلا توصیه نمیشود از این نوع مقالات که هنوز نهایی نشده اند استفاده کنید.
10- ارجاع به منابعی که هنوز دانلود نکرده اند و صرفا با ترجمه از یک مقاله، به آن مرجع ارجاع داده اند.
11- نسنجیدن اینکه آیا روش پیشنهادی قابلیت پیاده سازی یا اجرایی بودن را دارد یا خیر؟ اکثر دانشجویان پس از اینکه پروپوزال را تایید میکنند دچار مشکل بزرگ اجرایی کردن طرح میشوند، در صورتی که باید در ابتدا آن را می سنجیدند.
12- پافشاری بر موضوعی که در ابتدا انتخاب کرده اید! در صورتی که اولین موضوع انتخابی شما به بن بست خورد، تلاش کنید، اگر نتیجه نداد موضوع را عوض کنید.
13- مشخص نبودن ابزار پیاده سازی روش پیشنهادی
14- عدم تکمیل جدول زمانبندی
15- بسیاری از دانشجویان زمانی با استاد راهنمای خود ارتباط برقرار میکنند که پروپوزال خود را تکمیل کرده اند که این کار میتواند پیامدهای بدی را به دنبال داشته باشد. بهتر است گزارشات پیوسته از هر مرحله ای که تکمیل میگردد به استاد راهنما ارسال گردد و زمانی که استاد راهنما تایید کرد، مرحله بعدی آغاز شود، مراحل نوشتن پروپوزال را میتوان به 3 قسمت اصلی بیان مساله، پیشینه تحقیق و نو آوری تقسیم بندی کرد.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...